8 Ton Eroin Üretimine Yetecek Miktarda Uyuşturucu Hammaddesi


Kapıkule Gümrük Kapısında gerçekleştirilen bir operasyonda Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından, iki tırda 16 ton 150 kilogram ağırlığında, 8 ton eroin üretimine yetecek miktarda uyuşturucu hammaddesi olarak kullanılan asetik anhidrit ele geçirildi. Tırların plakalarını özel bi düzenekle değiştirebildiği tespit edildi.,

Sahaya gelen araçlara yönelik Kapıkule Gümrü kapısında görevli muhafaza memurları tarafından yapılan kontrolde, gümrük kapısına mühürsüz geldiği tespit edilen 20 ton kağıt taşıdığı beyan edilen iki tır, durumdan şüphelenen personelce x-ray tarama cihazına sevk edildi. X-ray cihazında yapılan taramada tırlardan birinde şüpheli yoğunluğa rastlandı. Bunun üzerine tır arama hangarına alınıp detaylı kontrole tabi tutuldu.

Görevli personeller tarafından gerçekleştirilen kontrolde tır plakasına özel olarak yerleştirilen elektronik bir düzeneğin yerleştirildiği ve bu düzenek sayesinde tır sürücüsünün düğemeye basarak plakayı değiştirebildiği saptandı. Bunun üzerine aranan tırın dorsesinde 8 parça olması gereken kağıt yükünün sadece 2 parçadan ibaret olduğu, dorsenin kalanının ise içerisinde kimyasal sıvı bulunan varillerle dolu olduğu görüldü.

Kimyasal test cihazı ile yapılan analizde maddenin uyuşturucu imalatında kullanılan asetik anhidrit cinsi kimyasal olduğu sağtandı. 14 varil içerisinde toplam 16 ton 150 kilogram kimyasal maddeye el konuldu.

Diğer tırda da yapılan aramada benzer şekilde elektronik düzenekli plaka olduğu ve benzer şekilde yasal yükle dolu olduğu belirlendi. İfadeleri alınan araç sürücülerinin, kaçakçıların bu elektronik düzenekler sayesinde yalnızca yasal yük taşıyan tırı iki ayrı plaka ile iki ayrı araçmış gibi kontrol ettirmek istediği, böylece diğer tırın kontrolden kaçırılmasının planlandığı belirlendi.

Operasyon sonucu iki tır sürücüsü gözaltına alınırken kimyasal hammaddenin yanı sıra iki tıra da el konuldu.